Niezwykła konferencja dla niezwykłych ludzi w Kołobrzegu

Druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Co zamiast stopni?, która odbyła się  w dniach 18-19 kwietnia 2024 r. w Lublinie  zakończyła się sukcesem.     

 W II konferencji pod tytułem “Siła informacji zwrotnej” wzięło udział ponad 150 osób z 60 szkół i placówek z całej Polski.

Pierwszy dzień II Ogólnopolskiej Konferencji “Szkoła bez stopni”, odbywającej się pod hasłem “Siła informacji zwrotnej”, przyniósł uczestnikom ogromną dawkę praktycznego działania.

W Zespole Szkół nr 2 w Opatowie, kierowanym przez dyrektorkę Małgorzatę Szczepańską, nauczyciele tej szkoły przygotowali pięć lekcji zgodnych z zasadami nowoczesnego procesu uczenia się, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania informacji zwrotnej.

  1. Uczestnicy konferencji, przybysze z całej Polski, mieli okazję uczestniczyć w lekcjach chemii, geografii, języka angielskiego, biologii i historii. Każda z tych lekcji była okazją do obserwacji nowoczesnych metod nauczania, w których centralną rolę odgrywa informacja zwrotna.

Po zakończeniu lekcji, dyrektorzy i nauczyciele wzięli udział w warsztatach dotyczących:

„Przestrzeń na informację zwrotną”  czyli jak odejść od wykładu ławek i ciszy.  

“Bez stopnia na przedmiotach artystycznych”  – od lekcji do procesu, rozwiązania angielskie, norweskie, islandzkie. 

„Informacja zwrotna drogowskazem do osiągnięcia celu przez ucznia” 

Dyrektorzy i nauczyciele  mieli również okazję porozmawiać o zwinnym zarządzaniu przy tablicach scrumowych, które pomagają zespołom nauczycieli w planowaniu pracy i realizowaniu bieżących zadań. Wspólny posiłek był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i refleksji po obejrzeniu zajęć.

Podsumowaniem wizyty w szkole była wspólna dyskusja i sesja pytań, która odbyła się na sali konferencyjnej opatowskiej placówki.

Serdecznie dziękujemy zespołowi nauczycieli oraz uczniom Liceum im. Bartosza Głowackiego w Opatowie za perfekcyjne przygotowanie tej owocnej wizyty. Dziękujemy również za obecność przedstawicieli władz samorządowych Powiatu Opatowskiego i Miasta Opatów. Serce nowoczesnej edukacji biło tego dnia w Opatowie.

Drugi dzień konferencji to morze inspiracji i relacji, które umacniają w działaniu.

Wieczorne rozmowy oraz przerwy wypełnione lokalnymi przysmakami były doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów i dzielenia się doświadczeniami. 

To inspirujące doświadczenie, którego merytoryczny poziom zapewnili nasi prelegenci. Była teoria, którą potwierdzaliśmy praktyką, z którą nie da się dyskutować. Praca bez stopni powoduje dążenie do celu, wzbudza motywację wewnętrzną, buduje relacje, daje poczucie sprawczości. Taka szkoła daje radość uczenia się!

Dziękujemy za udział i aktywne zaangażowanie. Dziękujemy @Joanna Mytnik, @Marek Kaczmarzyk, @Anna Szulc, @Teresa Ulanowska, @Łukasz Korzeniowski, @Przemek Pieczyński za merytoryczne wkłady, który pozwoliły zobaczyć, jak nie powinna, a musi wyglądać nowoczesna szkoła w Polsce.

 

Tej konferencji nie byłoby bez @Małgorzaty Szczepańskiej i jej ekipy z Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie, którzy podczas lekcji pokazali, jak powinny wyglądać zajęcia angażujące uczniów do uczenia się i udzielania informacji zwrotnej, pomagającej uczniom się uczyć i osiągać cele. Dziękujemy również Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty za honorowy patronat, który pokazał wagę naszego działania.