Debata Wrocław 05.04.2023 r.

Wrocławska Wojewódzka debata o ocenianiu odbyła się w przestronnej auli XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej, udostępnionej dzięki przychylności władz Miasta Wrocław. Przybyłych z terenu województwa dolnośląskiego dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców przywitała dyrektorka Anna Maćkowska. Debatę otworzyli Prezes Fundacji Szkoła bez ocen Jarosław Durszewicz i Monika Włodarczyk, wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Wrocławiu – współorganizatora debaty. Debata odbywała się pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka i Prezydenta Miasta Wrocław Jacka Sutryka, co podkreślało wagę zorganizowanego spotkania.

We wstępie do dyskusji dr Przemysław Pieczyński zaprosił do refleksji nad zaciekawieniem niezbędnym w procesie uczenia się, strachem, który ten proces blokuje oraz poczuciem sprawczości, które generuje sukces ucznia. Jarek Durszewicz w przystępnej, aczkolwiek szczegółowej analizie prawa oświatowego w zakresie oceniania, omówił pomocniczą dla ucznia rolę oceniania szkolnego, zwracając szczególną uwagę na rolę informacji zwrotnej w ocenianiu bieżącym. Pierwszą część debaty zakończyliśmy prezentacją Marty Hołub, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 113 we Wrocławiu, która przedstawiła drogę swojej szkoły do zrozumienia, czym jest ocenianie. Było praktycznie i inspirująco.

Po przerwie, w czasie której, jak zwykle było wiele ciekawych kuluarowych rozmów zaprosiliśmy do panelu eksperckiego:

dr hab. Piotra Mikiewicza prof.DSW – Kierownika Zespołu Socjologii Edukacji i Polityki Edukacyjnej Uniwersytetu DSW we Wrocławiu.

dr Łukasza Srokowskiego – twórcę grupy edukacyjnej NAVIGO,

Monikę Włodarczyk – wicedyrektorkę Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli,

dr Annę Abramczyk – doradcę WCDN, lider projektu „Od Nudy i Lęku do Otwartości, Dobrostanu, Relacji, Aktywności;

Pawła Kowalowa – dyrektora Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu,

w panelu zasiadł również dr Ryszard Pocheć z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz Misza i Bartek, maturzyści – uczniowie VI Ogólnokształcącego we Wrocławiu,

No i poszło… zgodnie z przewidywaniami paneliści „walczyli” o mikrofon, aby wymieniać się poglądami na temat oceniania. Było dynamicznie, merytorycznie i ciekawie. Od rozmowy o roli edukacji w systemie społecznym, po konkretne przykłady reagowania uczniów na pracę bez stopni oraz doświadczeń wręcz przeciwnych. Jak na wszystkich debatach pojawiał się wątek bezsensowności ZZZ, a nawet ZZZZ. Wiele przemyśleń wnieśli do dyskusji uczestnicy zasiadający w sali, w tym były dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Wojciech Małecki, który podkreślił, że najlepsze wyniki egzaminów osiągają uczniowie, którzy posiadają kompetencje, a nie tylko wiedzę.

Bardzo ważnym głosem, jak najbardziej prawdziwym było to, że szkoła dyrektorem stoi i to od niego zależy droga, którą szkoła podąża. Ważne jest również to, że zmiana nie dzieje się ot tak, a jest to proces, do którego trzeba się przygotować.Życzymy Wam odwagi i cierpliwości w zmianie – bo warto. Dziękujemy wszystkim za kolejną debatę, Wasz udział i pomoc w jej przygotowaniu. Życzymy odwagi w drodze do lepszej edukacji i podejmowania decyzji tej edukacji sprzyjających.

Galeria